Tani hosting www daje każdemu klientowi dostęp do panelu administracyjnego, z którego można zarządzać kontem i opcjami takimi jak: poczta elektroniczna, zarządzanie domenami i subdomenami (podpinanie, przekierowywanie). Ponadto w panelu zmienimy hasła dostępowe. Ustalimy, kto będzie mieć dostęp do serwera.
Standardem jest, że profesjonalny hosting pozwala rozszerzyć pakiet usług w każdym momencie trwania umowy. Nabywca powinien mieć możliwość: rozbudowy pojemności konta; podniesienia limitu transferu; zwiększenia liczby (i pojemności) skrzynek pocztowych; dodawania i konfigurowania obsługiwanych domen internetowych.
Gdy mamy większe potrzeby, tanie serwery mogą nie wystarczyć. Wówczas powinniśmy zdecydować się na serwery dedykowane. Czy są serwery dedykowane? To odrębne komputery przeznaczone do obsługi hostingowej jednego klienta. Klient ma pewność, że przestrzeń dyskowa na danym komputerze jest tylko do jego dyspozycji. Dzięki temu nabywca może swobodnie konfigurować sprzęt i zainstalowany na nim system, choć fizycznego dostępu do komputera nie ma (chyba że wybierze usługę kolokacji, ale wtedy jest właścicielem jednostki, a nie jego dzierżawcą).
Serwery dedykowane często są dzierżawione przez firmy świadczące usługi internetowe. Dzierżawca przestrzeni na serwerze dedykowanym jest więc pośrednikiem w takich usługach jak: poczta elektroniczna, tani hosting www oraz wymagające aplikacje.